wyszukiwanie zaawansowane
» » Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Kontakt

 • Siedziba:
  ul. Chopina 9a
  51-609 Wrocław

  Dyżury:
  Biuro DRK czynne: w każdy poniedziałek od 15:00 – 17:00 (oprócz świąt)
 • E-mail:info@sdrk.pl
 • Telefon+48 71 3417257

Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Staraniem Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej, pod przewodnictwem ówczesnej prezes: Aliny Głowackiej i przy wsparciu finansowym wielu Polaków z kraju i zza granicy oraz dotacji Rady Pamięci Walk i Męczeństwa powstał pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej według projektu zwycięzcy konkursu – Tadeusza Tchórzewskiego z Warszawy.
 
alt
 
Podstawą kompozycji pomnika jest krzyż z 22 tys. granitowych kostek, odpowiadających liczbie ofiar. Na przecięciu ramion krzyża stoją cztery granitowe bryły w układzie prostokątnym, tworzące symboliczny grobowiec. Na południowej ścianie grobowca wyryto nazwy miejsc niewoli: Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk, na północnej ‒ miejsca zbrodni: Katyń, Miednoje, Charków. Piąta ‒ wewnętrzna bryła pomnika wyobraża mogiłę, na której umieszczona jest rzeźba ‒ Pieta Katyńska, symbolizująca cierpienie po utracie bliskich.
alt

Na wyższej z brył, od strony wschodniej, autor umieścił postać Czarnego Anioła Śmierci, opartą na mieczu, z gwiazdą NKWD na rękojeści. Na tylnej ścianie pomnika, na płytach z brązu zamieszczone są inskrypcje w czterech językach. Minister Andrzej Przewoźnik, który patronował wznoszeniu pomnika, zaszczycił swoją obecnością uroczystość jego poświęcenia i osobiście dokonał odsłonięcia 22 września 2000 roku.
 
Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Tylko nowości
Tylko promocje
Brak produktów ...

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl